
How much work does it take to lift a #35 kg # weight #1/2 m
2018年3月17日 · 171.5 J The amount of work required to complete an action can be represented by the expression F*d, where F represents the force used and d represents the distance over which that force is exerted. The amount of force required to lift an object is equal to the amount of force required to counteract gravity. Assuming the acceleration due to gravity is -9.8m/s^2, we …
How many grams of NaCl are needed to prepare 35 kg of a 5
2018年6月26日 · 1.75 kg To find the mass of NaCl, we'll use the formula: "%(m/m)" = "mass of solute"/"mass of solution"*100% NaCl in this case is the solute Given from the question: mass of solution = 35 kg %(m/m) = 5% Plug in the values: "%(m/m)" = "mass of solute"/"mass of solution"*100%="mass of NaCl"/"35 kg"*100%=5% "mass NaCl"=5/100*35=1.75 kg
How to Calculate the de Broglie wavelength for each of the
2015年4月11日 · To calculate the de Broglie wavelength for a particle, or for a tennis ball for that matter, just use the equation p = h/(lamda), where p - the momentum of the atom; h - Planck's constant - 6.626 * 10^(-34)"m"^(2)"kg s"^(-1) lamda - wavelength; Momentum can be expressed as p = m* v, where m - the mass of the particle; v - the speed of the particle. So, starting with …
If the coefficient of kinetic friction between a 35-kg crate and the ...
2018年8月14日 · The crate will move with constant speed when applied force is equals to Kinetic frictional force. And here it is mu_k ×N=mu_k ×mg=0.3×35×9.8=102.9N In abscence of frictional force any force will cause its motion but in that case it will be moving with constant acceleration!
How do you calculate the density in g/mL of 2.0 L of ... - Socratic
2016年9月2日 · 9453 views around the world You can reuse this answer ...
A 35 kg child moves with uniform circular motion while ... - Socratic
2017年11月29日 · The child's centripetal acceleration is 2.1125m \\/s^2. Newton's second law relates force F, mass m and acceleration a. F=ma The centripetal force required to keep an object of mass m with tangential velocity v at a radius r is: F=(mv^2)/r Combining these two equations gives: ma=(mv^2)/r Mass m is a factor of both sides and cancels out. a=v^2/r In the case of …
What is the gravitational potential energy of a # 35 kg ... - Socratic
2016年1月4日 · I found 571.7J With respect to the ground it will be equal to: U=mgh Where: m=35kg is the mass; g=9.8m/s^2 is the acceleration of gravity; h=5/3m is the height with respect to ground (considered at zero potential energy). So: U=35*9.8*5/3=571.7J
The average weight of 5 boys in the class is 40 kg. The ... - Socratic
2018年1月10日 · See a solution process below: The formula for finding an average is: A = "Sum of All Values"/"Total Number of Values" The total weight of the boys in the class is: 5 xx 40"kg" = 200"kg" The total weight of the girls in the class is: 35 xx 50"kg" = 1750"kg" The total weight of everyone in the class or the "Sum of All Values" is: 200"kg" + 1750"kg" = 1950"kg" The "Total …
Specific Heat - Chemistry - Socratic
A 0.2 kg piece of unknown metal is heated to 87 °C and then dropped into a 0.28 kg sample of water at 22°C. If the final temperature of the mixture is 24°C, what is the specific heat of the unknown metal?
What is the kinetic energy of a 3.6 kg bowling ball that ... - Socratic
2016年6月19日 · The bowling ball has a kinetic energy of 9 J. To answer this question, we have to make use of the formula below: Additionally, the kinetic energy will have units of kgxxm^(2)/s^(2), which is the same as Joules, J. We already have the mass and velocity, and both have the correct units so all we have to do is plug the given values into the equation: KE …