
What is 65kgs in stones and pounds? - Answers
2024年5月27日 · What is 211.64 pounds in stones? 211.64 pounds is approximately 15.12 stones. To convert pounds to stones, you can divide the weight in pounds by 14, since 1 stone is equal to 14 pounds.
What is 65kg in pounds? - Answers
2022年4月28日 · 65kg = 143lb 4.1oz65 kilograms = 143.3 pounds.kg x 2.205 = pounds143. 65kg equals how many pounds? It is equal to 143.300 pounds approximately. Kilogram is the metric unit and pound is the ...
How much is 65kg in LBS? - Answers
2022年4月28日 · How many stones is 65kg? To convert kilograms to stones, you divide the weight in kilograms by 6.35. So, 65kg is approximately 10.24 stones. Kevin jonass weight in kilograms? 65Kg.
How many stones is 65kg? - Answers
2024年5月22日 · To convert kilograms to stones, you divide the weight in kilograms by 6.35. So, 65kg is approximately 10.24 stones.
How much would a 65kg person weigh on mars? - Answers
2024年6月29日 · A 65kg person would weigh approximately 24.8kg on Mars due to its weaker gravity, which is about 0.38 times that of Earth. This answer is: 👍 Helpful ( 0 ) 👎 Not Helpful ( 0 )
What does 65kg how many grams? - Answers
2024年5月21日 · What does 65kg how many grams? Updated: 5/21/2024. Wiki User. ∙ 14y ago. Study now. See answers (6) Best Answer. Copy. 65 kg = 65000 g 65 kg = 65000 g 65 kg = 65000 g 65 kg = 65000 g
What is 65kg in stones and ounces? - Answers
65 kg = 10 stone 52.8 ounces
A 90N force is applied to a 65kg mass. The mass will ... - Answers
2022年11月10日 · To calculate the force of gravity on a 65kg person at the surface of the earth, you can use the formula F = G * (m1 * m2) / r^2, where G is the gravitational constant (6.67 x 10^-11 N m^2/kg^2 ...
What is 65 kg in lbs? - Answers
65kg = 10st 3.3005 lbs. 65 pounds is equal to how many kg? "lbs" and "kg" aren't equal. Take 1 kg of mass to different places and it'll have different weights. On earth, 29.48 kg of mass weighs 65 ...
A 65 kg person dives into the water from the 10m platform
2024年5月23日 · To find the person's speed as they enter the water, we can use the equation: KE = PE + GPE. At a height of 10m, the potential energy is mgh = 65 kg * 9.8 m/s^2 * 10m.